توسعه فردی

راز یادگیری ایلان ماسک

تاریخ انتشار: 1 سال پیش
زمان مطالعه: 7 دقیقه
1 نفر دوست داشته!
0 نفر نظر دادن
راز یادگیری ایلان ماسک

راز یادگیری ایلان ریو ماسک

سلام خدمتلینومی‌های عزیز

در این مقاله‌ی آموزشی قصد داریم تا شما را با شیوه یادگیری هدفمند یکی از موفق‌ترین افراد قرن بیست و یکم آشنا کنیم.

ایلان ماسک کیه؟

به احتمال زیاد ایلان ماسک معرف حضور شما هست اما قبل از اینکه وارد بخش اصلی اینمقاله آموزشی بشیم بهتر است یک معرفی دقیق‌تر از ایلان ماسک داشته باشیم.

ایلان ریو ماسک در زوئن سال 1971 در شهر پرتوریا آفریقای جنوبی به دنیا آمد. او در سن 18 سالگی از طرف یکی از اقوام مادرش به کانادا نقل مکان کرد و پس از مدتی نیز با گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه پنسیلوانیا به آمریکا مهاجرت کرد. وی در حال حاضر بنیان گذار شرکت‌های اسپیس ایکس، پی‌پال و تسلا موتورز است و در حال حاضر جزء ده شخصیت تاثیرگذار دنیای فناوری محسوب می‌شود. جذابیت این فرد در دنیا به حدی زیاد است که شخصیت محبوب تونی استارک (مرد آهنی) از آن مشتق شده‌است!

ایلان ماسک به غیر از تمام اختراعات و فعالیت‌های گذشته‌اش، اکنون نیز در حال انجام پروژه‌های متعددی است که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها هایپرلوپ و اوپن ای‌آی است. پروژه هایپرلوپ مربوط به حمل و نقل فوق سریع بین شهر‌ها و کشورها با استفاده از کپسول‌های فوق مدرن در تونل‌های زیر زمینی است. همچنین پروژه اوپن ای‌آی (open AI) هم مربوط به توسعه‌ی هوش مصنوعی بی ضرر است.

راز یادگیری

ایلان ماسک علاوه بر اداره‌ی چندین شرکت عظیم، همیشه بر لبه‌ی تکنولوژی حرکت می‌کند. او که به اقتضای شغلش مجبور است همیشه اطلاعات و دانش خود را به‌روز نگه دارد، نیاز مبرمی به آموزش و یادگیری روزانه دارد. ایلان ماسک صرفا یک مدیر نیست، بلکه خودمهندس و اجراکننده‌ی طرح‌های مهندسی غول‌پیکر است. حال به تمام این‌ها، خانواده‌ی پرجمعیت را نیز اضافه کنید. ایلان هر روز وقتی را با 7 فرزندش می‌گذراند که با وجود این همه مشغله واقعا تحسین برانگیز است!

در اینجاست که باید از خودمان بپرسیم مگر می‌شود؟ چنین فردی با این همه کار و مشغله چگونه در 24 ساعت این همه کار را انجام میدهد. آیا او مانند بسیاری از ما آرزو نمی‌کند که ای کاش یک روز 48 ساعت و یا بیشتر بود؟

ارتباط منطقی، کلید ماندگاری

ایلان ماسک در یک مصاحبه درباره توانایی یادگیری می‌گوید: من فکر می‌کنم که اکثر مردم می‌توانند بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنند، یاد بگیرند اما آن‌ها تلاش نمی‌کنند و خود را دست کم می‌گیرند. در ادامه می‌گوید: بسیار مهم است که دانش را به عنوان یک درخت منطقی در نظر بگیریم. ابتدا مطمئن شوید پیش از آنکه به جزئیات یعنی همان شاخه و برگ برسید، اصول اصلی، یعنی ریشه و تنه‌ی درخت را درک کرده‌اید. هرچه ریشه و تنه‌ی درخت قوی‌تر و محکم‌تر باشد، وزن شاخه‌های بیشتری را می‌تواند تحمل کند.

متخصصان حافظه و یادگیری معتقداند که بهترین راه برای به یادآوردن یک موضوع، این است که آن را به نکاتی ارتباط دهیم که از قبل با آن‌ نکات آشنایی داشتیم. برای مثال برای به خاطر سپردن نام یک خیابان از نام موزه‌ای که در آن واقع است کمک بگیریم. صرف کردن کمی زمان و پیدا کردن آشنایی و برقراری ارتباط با اصول اولیه و ضروری یک موضوع جدید، می‌توان تاثیر فوق العاده‌ای بر سرعت یادگیری شما داشته باشد.

ایلان ماسک معتقد است که مردم عادی هم می‌توانند خارق العاده باشند. اما این اعتقاد زمانی به واقعیت تبدیل می‌شود که هر نفر تعدادی عادت‌ را جزوی از زندگی روزمره خود قرار دهد. برای یادگیری سریع مطالب روش‌های متعددی وجود دارد که ایلان ماسک هم برخی از این روش‌ها  را به کار می‌بندد. یکی از این روش‌ها ، روش 30 ثانیه است. در این روش بعد از هرجلسه، سخنرانی، یا هرموردی در 30 ثانیه، نه کمتر و نه بیشتر مهمترین نکات و مطالب را بنویسید.

روش بعدی آموزش دادن آن مطالبی است که یادگرفته‌اید. آموزش دادن یک مطلب و توضیح دادن آن سبب می‌شود که آموخته‌های ما تثبیت شوند و برای همیشه در ذهن ما نقش ببندند.

کارآمد شوید

اگر می‌خواهید مانند ایلان ماسک کارآمد شوید و به برنامه‌های خودتان به صورت کامل برسید، توصیه می‌شود به نکاتی که در ادامه‌ گفته ‌می‌شود عمل کنید .

برنامه ریزی و زمان‌بندی کنید تا بتوانید زمان خود را به درستی مدیریت کنید. اگر کنترل زمان را بدست نگیرید از شما جلو می‌زند و باز هم آرزو میکنید که ای کاش هر روز 48 ساعت و یا بیشتر باشد. ایلان ماسک روز خود را به قطعه‌های زمانی 5 دقیقه‌ای تقسیم می‌کند. بله درست است اون زمان خود را به قطعه‌های  5 دقیقه‌ای تقسیم می‌کند! این مقدار ریزشدن و وارد جزئیات شدن نشان دهنده‌ی اهمیت دادن به زمان خود و دانستن ارزش زمان است.  ‌در برنامه‌ریزی، شما برای انجام کارها زمانی را مشخص می‌کنید. زمانیکه شما خود را موظف به انجام یک برنامه نگه می‌دارید، بهانه آوردن برای اهمال کاری سخت می‌شود.

برای کارآمد شدن پیشنهاد می‌شود اگر قصد انجام کاری را دارید، آن را در زمانی کمتر از آنچه پیش‌بینی کرده‌اید به سرانجام برسانید. در اولین نگاه کاری بسیار دشوار به نظر می‌رسد و حتی ممکن است در تلاش‌های اولیه نتیجه مطلوب را کسب نکنید. اصطلاحا باید هرچه در چنته دارید را رو کنید و به اهداف خود برسید.

در نهایت باید برای خودتان اهداف بلند پروازانه ایجاد کنید. اگر همیشه به دایره امن خود بچسبید هیچوقت متوجه نمی‌شوید که چه توانایی‌هایی دارید و یا در چه زمینه استعداد دارید.

در پایان این مقاله آموزشی جمله‌ای از ایلان ماسک را ذکر می‌کنیم و از شما می‌خواهیم تا درباره این جمله بیندیشید.

اولین قدم اثبات، ممکن بودن است، سپس احتمالا رخ خواهد داد.

0 نفر نظر دادن

نظرهای شما

نظر شما دربارۀ این مقاله چیه؟